Kultura

Sztuka uliczna – od graffiti do murali

Od bazgrołów do wielkoformatowej sztuki

Zastanawialiście się kiedyś, spacerując po mieście, skąd się wzięły te wszystkie kolorowe obrazy na ścianach, czy to graffiti, czy to murale? Sztuka uliczna to niewątpliwie jedna z najbardziej fascynujących form ekspresji w przestrzeni publicznej. Początkowo jej celem była głównie rebelie i bunt, ale z czasem przekształciła się w coś dużo większego i bardziej znaczącego. Zaczęła się od prozaicznych bazgrołów i podpisów, by stać się częścią kultury miejskiej.

Krótkie spojrzenie w przeszłość: Korzenie graffiti

Graffiti jako forma ekspresji pochodzi jeszcze z czasów starożytnych. Starożytne cywilizacje, takie jak Rzymianie czy Egipcjanie, zostawiały swoje „tagi” czy inskrypcje na ścianach budynków i w grobowcach. Ale współczesne graffiti, jakie znamy, narodziło się w latach 70. w Nowym Jorku. Młodzi ludzie, chcący wypowiedzieć się i zaznaczyć swoją obecność w mieście, zaczęli tworzyć podpisy i proste obrazy na ścianach budynków i wagonach metra. Był to krzyk buntu, ale także forma własnej identyfikacji.

„Graffiti to nie jest zbrodnia, to sztuka.” – nieznany artysta

Graffiti vs murale: Czym się różnią?

wall with paints

Choć obie formy są sztuką uliczną, istnieją pomiędzy nimi pewne kluczowe różnice. Graffiti koncentruje się przede wszystkim na literach, na tworzeniu własnego podpisu – tagu, podczas gdy murale to przede wszystkim duże, często złożone prace, które przedstawiają określoną historię czy przesłanie. Wielu ludzi błędnie myśli, że graffiti to tylko bazgroły, podczas gdy murale to „prawdziwa” sztuka. Ale obie formy wymagają umiejętności, wizji i pasji.

Sztuka uliczna a prawo

Jest pewne napięcie między sztuką uliczną a prawem. W wielu krajach, w tym w Polsce, nielegalne tworzenie graffiti jest traktowane jako wandalizm. Jednak wielu artystów uważa, że ich prace są formą wolności słowa i powinny być chronione. W ostatnich latach wiele miast na świecie zaczęło dostrzegać wartość sztuki ulicznej i tworzyć specjalne strefy, gdzie artyści mogą legalnie wyrażać siebie.

Ewolucja sztuki ulicznej: Od podziemia do galerii

red balloon on black steel post

W ostatniej dekadzie zauważalny jest ogromny wzrost zainteresowania sztuką uliczną. Artyści tacy jak Banksy czy Shepard Fairey stali się światowej sławy, a ich prace sprzedają się za miliony. Sztuka uliczna zaczęła pojawiać się nie tylko na murach, ale także w galeriach sztuki. Stała się formą, która przekracza tradycyjne granice i łączy świat podziemia z komercją.

Polska scena sztuki ulicznej: Lokalni bohaterowie

Również w Polsce scena sztuki ulicznej prężnie się rozwija. Miasta takie jak Łódź czy Gdańsk stały się prawdziwymi mekkami dla miłośników murali. Lokalni artyści, tak jak Sepe, Chazme czy Otecki zdobywają uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Polskie murale stają się wizytówkami miast i przyciągają turystów z całego świata.

Sztuka, która żyje w mieście

Patrząc na ewolucję sztuki ulicznej, trudno nie dostrzec jej wpływu na kulturę miejską. Od prostych tagów na murach, po imponujące murale, które opowiadają historię i kształtują charakter miast. Sztuka uliczna jest żywym dowodem na to, że sztuka nie jest ograniczona do muzeów czy galerii. Jest wszędzie wokół nas, na ulicach, które każdego dnia przemierzamy.

W tabelce poniżej przedstawiam krótkie zestawienie ewolucji sztuki ulicznej przez lata:

OkresCharakterystykaPrzykładowi Artyści
Lata 70.Proste tagi i podpisyJean-Michel Basquiat
Lata 80.Powstanie pierwszych muraliKeith Haring
Lata 90.Rozwój stylów i technikOs Gemeos
Lata 2000.Pojawienie się sztuki ulicznej w galeriachBanksy, Shepard Fairey
Lata 2010.Boom na murale w miastachSepe, Otecki

To tylko mały fragment bogatej historii sztuki ulicznej, ale mam nadzieję, że dał Wam on lepsze zrozumienie tego, jak ważną rolę odgrywa ona w naszej kulturze miejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *